LEED

LEED SERTİFİKA SİSTEMİ ve CLARION HOTEL GOLDEN HORN

LEED (Leadership in Energy and Environmental Design) Amerikan Yeşil Binalar Konseyi (USGBC) tarafından geliştirilerek, 1998 yılında sürdürülebilir bina endüstrisinde yeşil bina tanımlamaya ve değerlendirmeye yönelik uygulamaya geçirilmiştir. LEED ticari, okul, hastane konut vb. amaçlı tüm bina tiplerine uygun olarak geliştirilmiştir. LEED kullanılan malzemelerle iç hava kalitesiyle sağlıklı, yeşil alan kullanımını arttırmakla, düşük CO2 emisyonuyla ve inşaat aktivitelerinde çevre kirliliğinin düşük seviyede tutulmasıyla çevreye saygılı, enerji tasarrufu sağlanarak işletme maliyetlerinin düşürülmesiyle ekonomik olan yüksek performanslı binaları tanımlayan yeşil bina derecelendirme sistemidir. Söz konusu derecelendirme değişik puanlama ağırlığına sahip aşağıda yer alan 7 kategoride yapılmaktadır:

 1. Sürdürülebilir Alanlar(Sustainable Sites)
 2. Su Verimliliği (Water Efficiency)
 3. Enerji ve Atmosfer (Energy and Atmosphere)
 4. Malzemeler ve Kaynaklar (Materials and Resources)
 5. İç Mekan Kalitesi (Indoor Environmental Quality)
 6. Tasarımda Yenilikler (Innovation in Design).
 7. Bölgesel Önem (Regional Priority)


SÜRDÜRÜLEBİLİR ALANLAR

 1. Arazi seçimi sırasında otobüs ve dolmuş duraklarına yakın konumda olmasına dikkat edilerek; müşteriler toplu taşıma kullanmaya teşvik edildi.
 2. Şehir içerisinde bisiklet kullanımının desteklenmesi için otoparkta 22 adet bisiklet park yeri oluşturularak, sayede alternatif ulaşım desteklenerek bireysel araç kullanımının azaltılması hedeflenmiştir.
 3. Otoparkta düşük emisyonlu araçlar için öncelikli park yerleri ve elektrikli araçlar için şarj üniteleri oluşturuldu. Böylelikle; çevre kirliliğinin artmasının önlenmesi hedeflendi.
 4. Çatı ve teras alanlarındaki kaplamalar açık renkli malzeme kullanılarak ‘Isı Adası Etkisi’ yaratılmasının önüne geçilmiştir.


SU VERİMLİLİĞİ

 1. Otelimizde lavabo ve duşlardan toplanan gri suyun rezervuarlarda tekrar kullanılabilmesi için gri su sistemi oluşturuldu. Bunun sayesinde; gömme rezervuarlarda gri su sisteminde elde edilen sular kullanılarak, su tüketimi azaltıldı.
 2. Su tasarrufu için düşük debili klozetler, yüksek verimli ve sensorlu bataryalar tercih edilmiştir.


ENERJİ VERİMLİLİĞİ

 1. Cephe ve iç mekan aydınlatma armatür seçimleri yapılırken; şık tasarımlı ve az enerji tüketimli ürünler tercih edildi.
 2. Isıtma ve soğutma, elektrik ve mekanik sistemlerini otomatik olarak devreye alan ve çıkaran bina otomasyon sistemi oluşturulmuştur. Bu sistem sayesinde gereğinden fazla enerji tüketilmemesi, sistemlerin en yüksek performansında işletilmesi hedeflenmektedir.
 3. Bina kabuğu ve cam performans değerleri Amerikan ASHRAE Standardına uygun olarak yapılmıştır.
 4. Konsept proje oluşturulurken geniş pencere boşlukları ve atrium tasarımına gidilmiştir. Böylelikle; gün ışığından en üst seviyede faydalanarak elektrik tüketiminin düşük seviyede tutulması hedeflenmektedir.
 5. Binaya ait tüm enerji tüketimleri girilerek yapılan saatlik simülasyon sonucu, toplamda ASHRAE 90.1-2007 standardındaki bir binadan %20 daha verimli bir bina tasarlandığını gösterilmektedir.


MALZEME ve İÇ MEKAN KALİTESİ

 1. İnşaat esnasında iç mekanda ve cephede yerel malzeme ve geri dönüştürülebilir malzeme kullanımına önem verilmiştir.
 2. Otelin atıkları tiplerine göre ayrıştırılarak; geri dönüşüme katkıda bulunulacaktır.
 3. Dışarıdaki kaba kir ve tozun içeriye en az miktarda alınması için müşteri ve personel girişlerine özel paspaslar yerleştirilmiştir.
 4. Otel müşterilerimizin rahat nefes almaları, daha az kimyasal etkiye maruz kalmaları için, düşük uçucu organik bileşik değerine sahip boya ve inşaat malzemeleri kullanılmakta, solvent içerikli ürünler kullanılmamaktadır.

CLARION HOTEL GOLDEN HORN’a geldiğiniz zamana iç mekanı kaliteli ve konforlu; çevre dostu ve sürdürülebilir bir yapı ile tanışmış olacaksınız.